evakucerova

Appointment In Jerusalem

Appointment In Jerusalem - Lydia Prince, Derek Prince Může mi dát Bible odpovědi na všechny otázky? Může mi naznačit, kterým směrem se mám ubírat a co mám udělat? Lze pomocí motlitby a četby Bible přežít těžké časy aniž bych se sama přičinila o to, jak se z problémů dostat? Nevím, ale tomuhle nevěřím. Člověk se o sebe musí do určité míry starat sám, nikomu nepřiletí pečení holubi na talíř! Pokud tohle měla být kniha, která má člověka inspirovat, tak mě spíše utvrdila ve skepsi. Není to příliš uvěřitelný příběh....

Mutant Message Down Under, Tenth Anniversary Edition

Mutant Message Down Under, Tenth Anniversary Edition - Marlo Morgan "Poselství od protinožců" Interesting new information of Aboriginals in Australia. I would like to think like this people. I would like to be free of material things. But the story is not credible.

Bevor der Morgen graut

Bevor der Morgen graut - Viktor Arnar Ingólfsson "Before Sunrise" - "Před úsvitem" I like detective stories from Island :-) Who murdered the hunters of greygeese?

Silence of the Grave (Reykjavik Murder Mysteries, No. 2)

Silence of the Grave - Bernard Scudder, Arnaldur Indriðason "Dech smrti" When a skeleton is discovered half-buried in a construction site outside of Reykjavík, Inspector Erlendur finds himself knee-deep in both a crime scene and an archeological dig. Bone by bone, the body is unearthed, and the brutalizing history of a family who lived near the building site comes to light along with it. Was the skeleton a man or a woman, a victim or a killer, and is this a simple case of murder or a long-concealed act of justice? As Erlendur tries to crack this cold case, he must also save his drug-addicted daughter from self destruction and somehow glue his hopelessly fractured family back together.

Getting There

Getting There - Sue Williams "Teď vás asi zastřelíme aneb Mladá dáma na cestách" I would like to be as courageous as author of the book Sue W. She was travelling around the world single only. Her stories from Africa are incredible, dramatic and funny. Second part of book describes travelling around Latin America. One story is from China and India. I am not able to go away to unknown countries with backpack, sleeping-bag and petty cash... But it is my big dream :-) This book is my birthday present. Thank you Marcela!

The Following Story

The Following Story - Cees Nooteboom, Ina Rilke "Následující příběh" Too much philosophical book. The train of thought is very complicated for me. I know nothing about Socrates, but major figure Herman Mussert translates and teaches the life-work of Socrates. I didnt understand that Herman is dying... The book is good maybe, but too much for me...

Inyenzi ou les Cafards (French Edition)

Inyenzi, ou les cafards - Scholastique Mukasonga, Boniface Mongo-mboussa "Švábi aneb Inyenzi" Oh my God.... I can´t imagine so huge suffering... 37 members of author´s family are death. Genocide.

Did the Earth Move?

Did the Earth Move? - Carmen Reid "Recept na štěstí" The ordinary story. Nothing special...

The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo - Stieg Larsson "Muži, kteří nenávidí ženy"

Still Life: A Novel

Still Life - Joy Fielding "Ještě mě nezabíjej" Napsat knihu, jejíž hlavní hrdinka je po nehodě v kómatu, to je tedy nápad! Přesto je to kniha velmi napínavá a čtivá. Jako obvykle v knihách Joy Fielding je manžel přitažlivý a sympatický, ale také všehoschopný...

The Kite Runner

The Kite Runner - Khaled Hosseini "Lovec draků"

A Hundred and One Days: A Baghdad Journal

A Hundred and One Days: A Baghdad Journal - Åsne Seierstad "Knihkupec v Kábulu"

Contemporary World Fiction: A Guide to Literature in Translation

Contemporary World Fiction: A Guide to Literature in Translation - Keren Dali, Juris Dilevko, Glenda Garbutt "Tak dlouhý dopis"

Sail of Stone (Chief Inspector Erik Winter)

Sail of Stone (Chief Inspector Erik Winter) - Åke Edwardson "Kamenná plachta"

The Girl Who Played with Fire: Book 2 of the Millennium Trilogy (Vintage Crime/Black Lizard)

The Girl Who Played with Fire: Book 2 of the Millennium Trilogy (Vintage Crime/Black Lizard) - Stieg Larsson "Dívka, která si hrála s ohněm"

The Seven Dials Mystery (Agatha Christie Mysteries Collection)

The Seven Dials Mystery  - Agatha Christie "Záhada sedmi ciferníků"